Na skróty:

Praca w Monachium

Lokalizacja:
autor relacji:
data aktualizacji:
2009-11-02
Zdjęcia:

Rozwiń / Ukryj wszystkie komentarze

Formalności

W Niemczech trudno dostać pozwolenie na pracę. Obowiązuje tam okres przejściowy i są ograniczenia w zatrudnianiu obcokrajowców. Okres przejściowy obowiązuje do 2011 roku. W tym okresie można wyjechać do legalnej pracy dzięki dwustronnym umowom zawartym między Polską a Niemcami. Popularne są zwłaszcza wyjazdy do pracy sezonowej. Rząd niemiecki zdecydował o umożliwieniu podejmowania pracy przez specjalistów z dziedzin technicznych, takich jak: inżynieria, informatyka, elektronika i elektrotechnika.

Od osób podejmujących pracę w Niemczech wymagane jest pozwolenie na pobyt oraz meldunek (przy pobycie powyżej 7 dni). Zgodę na podjęcie pracy należy uzyskać przed jej podjęciem w Agencji ds. Zatrudnienia (Arbeitsagentur).

Więcej szczegółów na:

http://www.arbeitsagentur.de/

Komentarze [6]

 • autor komentarza: polak, dodany 2009-11-18

  można dostać pracę, jeśli komuś naprawdę zależy, to nie ma problemu z formalnościami. pracodawca po prostu pisze w wymaganiach, że potrzebuje osoby z biegłą znajomością polskiego i to z reguły wystarcza. tylko, że teraz to jeszcze nie najlepszy czas na szukanie pracy w niemczech, bo tu wciąż jeszcze kryzys i wysokie bezrobocie.

 • autor komentarza: ha, dodany 2010-06-15

  dokładnie - jeśli ktoś ma odpowiednie wykształcenie i zna niemiecki, nie powinien mieć problemów
  ja pracuję w Monachium - jak składałam dokumenty, to pan w Arbeitsagentur jeszcze się martwił, czy nie za mało będę zarabiać
  powiedziałam, ze jestem zadowolona z warunków pracy zaproponowanych przez pracodawcę - i wydal mi pozwolenie na miejscu

 • autor komentarza: kki, dodany 2011-04-06

  całe szczęście, że od 1 maja wszystko się zmieni i będzie można legalnie pracować w reichu. to zamknięcie rynku pracy było bez sensu.

 • autor komentarza: honza, dodany 2011-05-06

  Wreszcie koniec tych chorych okresów przejściowych. Niemcy i tak potrzebują naszej pracy, bo bez tego nie mają co liczyć na większy wzrost gospodarczy. Znam ich i wiem, że siłą się ich nie zapędzi do pracy w sadzie czy na polu - jeszcze sobie ręce pobrudzą. Wolą mimo wszystko zasiłki i siedzenie w domu. Dobra nasza :)

 • autor komentarza: tom, dodany 2011-08-20

  Witajcie chcialbym wyjechac do monachium tylko ze jezyka nie znam i szukam jakiejkolwiek pracy .....zostawie swojego maila : tomeklybia@gmail.com

 • autor komentarza: praca w monachium, dodany 2012-12-25

  Jak szukasz pracy w monachium koniecznie zajrzyj na

  www.niewpolsce.pl/2012/12/04/monachium-namiary-na-prace-agencje-pracy-zeitarbeit-leihfirmy/

Komentuj

Wynagrodzenia i podatki

W Niemczech nie jest określone wynagrodzenie minimalne. Pracując legalnie zarobić można mniej niż na przykład w Irlandii, ale koszty utrzymania są niższe.

Przykładowe wynagrodzenie:

- pielęgniarka w szpitalu: 1500-1600 EUR netto,
- robotnik w fabryce: 1500-1800 EUR netto,
- kierowca-dostawca: 1400-1500 EUR netto,
- robotnik budowlany: 1400-1600 EUR netto,
- kasjer w markecie: 1100-1200 EUR netto.

Zarobki powyżej 2000 EUR netto ? dla posiadających wyższe wykształcenie i znających biegle język niemiecki pracowników biurowych, urzędników, itd.

Komentarze [3]

 • autor komentarza: hans klos, dodany 2009-12-19

  pensje podane powyzej sa mocno pzesadzone jak ktos ma teraz 1000 netto to dobrze

 • autor komentarza: brunner ;), dodany 2009-12-21

  Ja mam 1100 EUR netto - pracuję w Monachium w markecie jako Aushilfe (pomocnik na sklepie) w niepełnym wymiarze godzin (30 tygodniowo plus nadgodziny). Kasjer zarabia podobnie, przynajmniej u mnie. Co do reszty, to się nie wypowiadam, bo nie mam orientacji.

 • autor komentarza: maroosha, dodany 2010-01-11

  Kolega brunner ma w takim razie nieco lepszą sytuację od mojej. Mi wychodzi niecały 1000 euro na rękę, a wykonuję podobną pracę w Dreźnie. Pozdrawiam.

Komentuj

Pomoc socjalna i prawna

Prawa pracownicze w Niemczech:

- płatny urlop wypoczynkowy (24 dni w roku),
- płatne chorobowe,
- płatny urlop macierzyński i wychowawczy,
- urlop okolicznościowy.

Czas pracy wynosi przeciętnie 39 godzin tygodniowo. Duże znaczenie w niemieckich firmach mają rady pracownicze i związki zawodowe, które pilnują zgodności poczynań pracodawcy z kodeksem pracy.

Komentuj

Czytaj również